Před první návštěvou TCM

Chystáte se na svou první konzultaci tradiční čínské medicíny (TCM) a nevíte, jak bude vše vypadat? Pak čtěte dál.

Jak probíhá diagnostika podle TCM?

Diagnostika podle čínské medicíny se významně liší od návštěvy lékařské ordinace. 

  1. Praktik TCM si Vás prohlédne již od dveří, ale toho si příchozí klient většinou ani nevšimne a to je cílem. 
  2. Následuje rozhovor: praktik čínské medicíny se v první řadě klienta detailně vyptává na jeho problémy, vede s ním rozhovor a cíleně klade své otázky tak, aby si mohl vytvořit celostní obraz stavu. Proto buďte připraveni na otevřený rozhovor, nic není tabu, vše je důležité. 
  3. Diagnostika jazyka: Pozorování jazyka je pro čínskou medicínu specifická disciplína. Klient se jí nemusí obávat, jen “vyplázne” jazyk a praktik TCM si ho pečlivě prohlédne. Na rozdíl od západní medicíny se jedná opravdu jen o jeho vypláznutí a není potřeba používat špachtle ani nic podobného. Praktik umí pohledem zhodnotit tělo jazyka i jeho povlak a další charakteristiky, které dotváří celkový obraz.

Před návštěvou čínské medicíny, tou vstupní i před tou pravidelnou:

  • Nepijte kávu, černý čaj ani červené víno ani nejezte např. borůvky, obecně červené/tmavé potraviny obarví povlak jazyka, který pak nevypovídá o realitě, ale o vašem obědě.
  • Stejně tak vynechte smetanové omáčky, které také dokáží změnit barvu povlaku jazyka.
  • Před návštěvou si NEODSTRAŇUJTE povlak jazyka.

4. Diagnostika pulzu: Toto je také specifikum čínské medicíny. Při diagnostice praktik lehce položí prsty na zápěstí klienta a “pozoruje”, jak se jeho pulz chová. Ani tato část celkové diagnostiky není nijak náročná a není třeba se jí obávat.

Z výše uvedeného pozorování a dotazování si praktik sestaví kompletní obraz stavu klienta a stanoví metody a postupy, které jsou pro něj nejvhodnější. Ty pak s klientem odsouhlasí.